PHOTO SHOOTING & VIDEO RECORDINGTRENGRU

BLOG - 17 NİSAN

Düğün fotoğrafçısı mı arıyorsunuz ?

Yükselen yaşam standartları, artan beklentiler, gelişen teknoloji derken düğün fotoğrafçılığı sadece ünlü ve zengin çiftlere hitap eden bir fotoğrafçılık dalı olmaktan çıkıp artık neredeyse evlenen her çiftin talep ettiği bir hizmet haline geldi. Ve bu da çok haklı bir talep .

Neden sizin en özel gününüz porfesyonel bir fotoğrafçı tarafından ölümsüzleştirilmesin ? Sosyal medya çağında yaşıyoruz ve her geçen gün dijital dünya hayatımızda daha çok yer kaplıyor. Dolayısıyla dijital görseller hayatımızın bir parçası haline geldi. Her gün iş, eğlence, alışveriş, iletişim ve sosyalleşme adına yüzlerce fotoğrafa bakıyor ve onlarcasını paylaşıyoruz.

Bu da doğal olarak insanlarda fotoğraf konusundaki algının gelişmesine ve standartlarının yükselmesine sebep oluyor. Davetiyesinin üzerindeki fontlar hakkında bile uzun uzun düşündüğünüz bir organizasyonun; sosyal medyada zevkle paylaşmak , sevdiklerinize gururla göstermek ve yıllar sonda baktığınızda o anı tekrar yaşamak istediğiniz fotoğraflarını vapurlarda martı, sokaklar kedi çeken fotoğrafa meraklı halanızın oğluna emanet etmek istemeniz gayet normal.

Peki ; diyelimki düğün organizasyonunuzun bir kaç saat ama çekilen fotoğraflarının sonsuza kadar süreceğinin farkındasınız ama bu çok önemli görevi kime vereceksiniz ?

Eminiz ki google da aratarak bir çok fotoğrafçının özellikle de düğün fotoğrafçısının web sitesini gezdiniz ve “en güzel gününüzü” veya “en mutlu günüzü” diye başlayan bir çok beylik yazı veya ve en iyisi olduğunu iddia eden bir çok fotoğrafçının profilini okudunuz ama hala kafanız karışık mı ?

O zaman size yardımcı olalım. Bi kere düğününüz en güzel yada en mutlu gününüz değil... en azından o gün. Daha sonrasında düğün gününüzü büyük bir mutlulukla hatırlayabilir veya hayatımın en güzel günüydü diyebilirsiniz ama o gün değil. O günün hayatınızın en özel günü olduğuysa bir gerçek. Zira eğer profesyonel bir organizatör değilseniz daha önce hayatınızda o kadar çok davetli ve o kadar büyük yapılacaklar listesi konusunda düşünmek zorunda kalmamışsınızdır.

O zaman en önemli kriter düğün fotoğrafçınıza güvenebilmeniz, onunla güzel bir iletişim kurabilmeniz ve en önemlisi onun yanında kendinizi rahat hissedebilmenizdir. Bunun için fotoğrafçılarla görüşürken bizzat fotoğraf çekecek kişiyle tanışmaya özen gösterin. Hatta mümkünse stüdyosunda değil dışarıda bir kafede buluşup sohbet edin. Tanıdık bir ortam bulunmanız size karşınızdaki kişiyi daha objektif değerlendirme imkanı sağlıyacaktır.

Peki iyi bir düğün fotoğrafçısı olup olmadığını nerden bileceksiniz ? Aslında bu en kolayı. Mozart dünyanın en ünlü ve en iyi bestecisi olabilir ama siz onu dinlemekten keyif almıyorsanız konu kapanmıştır. Yani düğün fotoğrafçınızı ne kadar ünlü olduğuna veya ne kadar çok ücret talep ettiğine göre değil daha önce çektiği düğün fotoğraflarına bakarak değerlendirin. Eğer düğün fotoğrafçısı adayınızın portfolyosu sizi mutlu ediyorsa diğer detaylara geçebilirsiniz demektir.

Hala kafanız karışık mı ? O zaman arayın size yardımcı olmaya çalışalım.